סקירה: רחפנים מבית DJI

לפני מספר שנים, הרעיון של גאדג’ט מעופף, קומפקטי, שנשלט על ידי שלט רחוק היה מדע בדיוני. כיום, לא רק שרחפנים נהיו אחד הטרנדים הגדולים בעולם הטכנולוגיה והגאדג’טים עם מחירים המותאמים כמעט לכל כיס, מעבר לפנאי שרחפנים מספקים, נעשה בהם שימוש במגוון רחב של טכנולוגיות וכלי עזר החל מעולם הקמעונאות ועד לשימוש ברחפנים במסגרת צבאית.

על פי ההערכות של רשות התעופה האזרחית – יש כיום יותר מ-20,000 רחפנים במדינת ישראל, כאשר יותר מ-90% מהם משמשים לצורכי פנאי. השאר משמשים ברובם לפעילות מסחרית.

המותג המוביל לרחפנים הוא ללא ספק DJI הסינית. אומנם החברה לא המציאה את הרחפן הראשון, אך מאז שהחברה הציגה את סדרת הפנטום (Phantom) שלה ב-2013 ולאחר מכן את סדרת מאוויק (Mavic) ב-2016 – שוק הרחפנים החל לגדול במהירות מסחררת. כיום DJI מחזיקה בנתח שוק עולמי מכובד של יותר מ-70% בתחום הרחפנים.

במאמר זה נסקור את 2 דגמי ה-PRO בסדרת הרחפנים המקצועיים של חברת DJI.

דגם DJI Phantom 4 PRO

סדרת Phantom היא הסדרה הנמכרת ביותר של חברת DJI. זהו הדגם הפופולרי ביותר מבין דגמי הרחפנים השונים של החברה. הפנטום 4 פרו יצא בנובמבר 2016 (שנה חזקה ביותר ל-DJI אשר חיזקה את מעמדם כיצרן המוביל של רחפנים במחירים השווים לכל כיס).

השיפור הכי משמעותי ברחפן הוא המצלמה:

 • וידאו ברזולוציית 4K עם 60 פריימים לשנייה (60fps)
 • מצלמה עם שבב 1 אינץ’
 • 20 מיליון פיקסלים
 • שדה ראייה של 84 מעלות
 • בעלת עדשה 24 מ”מ
 • כרטיס זיכרון 128GB MicroSD

דגם הפנטום 4 פרו מגיע עם מערכת חיישנים קדמית. גרסת ה-PRO 4 משלבת טכנולוגיה זו ומרחיבה אותה לקדימה, אחורה ולמטה. הפנטום 4 פרו יכול להגיע למהירות טיסה מקסימלית 72 קמ”ש ובעל טווח טיסה של עד 7 ק”מ ודגם הפרו כולל חיישנים בחמישה כיוונים להתחמקות ממכשולים. מאפיין מרשים למדי.

אחת התכונות הנחמדות בדגם הפנטום 4 פרו היא מנגנון אוטומטי של חזרה הביתה אם אבד הקשר עם השלט בטווח של 300 מטרים, מה שהופך את הרחפן של DJI לאחד הרחפנים הבטוחים בשמיים. בינואר 2020 הוציאה חברת DJI לשוק את דגם Phantom Pro 4 V2 עם יכולות משופרות אשר עושה שימוש לראשונה במערכת סנסורים עם אינפרא אדום.  

דגם DJI MAVIC PRO

המתחרה הראוי של הפנטום 4 פרו הוא ללא ספק המאוויק פרו (Mavic Pro) אשר הושק בסוף שנת 2016. זהו רחפן מתקדם אשר מתקפל למימדים קטנים מאוד ומאפשר נשיאה שלו לכל מקום. זה בעצם הניסיון של חברת DJI להפוך את הרחפנים לקומפקטיים. ה-Mavic Pro ניתן לקיפול כך שכל ארבע הזרועות שלו מוצמדות לגופו ובכך מימדיו של מצטמצמים ל-83 מ”מ על 198 מ”מ בלבד.

דגם ה-Mavic Pro כולל יכולות צילום של 4K (עם 30 פריימים בשנייה לעומת 60 בפנטום 4 פרו) וזמן טיסה של 27 דקות (לעומת זמן טיסה של 30 דקות בפנטום 4 פרו). כמו בדגם הפנטום 4 פרו, גם ל-Mavic Pro קיים מנגנון טיסה אוטומטי אשר ימנע מהרחפן להתנגש במכשולים בזמן תעופה. יכול להגיע למהירות של עד 65 קמ”ש עם טווח טיסה של עד 7 ק”מ. 

דגם DJI MAVIC PRO 2

חברת DJI הודיעה על השקת דגם ה-Mavic Pro 2 באוגוסט 2018 הכולל 10 סנסורים למטרת התחמקות ממכשולים וזמן טיסה של עד 31 דקות. גם לרחפן הזה יש יכולות צילום של 4K עם 30 פריימים לשנייה (30fps). 

תקנות – מה מותר ומה אסור בעת שימוש ברחפנים?

עקב ריבוי רחפנים, בתחילת שנת 2019 הודיעה רשות התעופה האזרחית (רת”א) על תקנות חדשות שאמורות לעשות סדר בעניין:

 1. כל רחפן השוקל מעל 250 גרם ומשקלו המרבי מעל 25 קילו יידרש להיות רשום במערכת ייעודית שתוקם ברשות התעופה האזרחית, בנוסף יירשמו גם פרטיו של בעליו של הרחפן.
 2. מבחן תיאורטי שבעל הרחפן יידרש לעבור ברשת.
 3. הגיל המינימלי לביצוע רישום בעלות על רחפן הוא 16 (רישום הרחפן תקף ל-3 שנים)
 4. הרישום של כל רחפן יהיה כרוך בתשלום אגרה של 30 שקל.
 5. איסור על הפעלת של רחפן בידי מפעיל שנמצא תחת השפעת אלכוהול או כזה ששתה משקה אלכוהולי 8 שעות טרם הפעלת רחפן.

מעבר לדגמי הרחפנים של Touchit